Uzmanlar Açıkladı… Maske, Burnumuzun…

Covid-19 artması nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından maske takma zorunluluğu sayesinde bazı bireylerin burun tıkanıklığı hastalığını fark ettiği ve tedavi sürecine başladığını dile getirildi.

Kulak Burun Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Murat Cem Miman, zorunlu hala gelen maske uygulaması sonucunda bazı hastaların burun tıkanıklığının farkına vardığını dikkat çekerek, “Maske kullanırken özellikle burun kanat gelişimleri ve kıkırdak yapısı zayıf insanların, burun yapısının maske kullanmalarıyla, burun tıkanıklığını hissetmektedir” dedi.

Prof.Dr. Miman, Burun kanat kıkırdakların yıllar içinde zayıflaması veya geçmişte burun estetiği ameliyatı olmuş insanların, burun kanat kıkırdakların direncini kaybetmesi ve maske kullanımıyla oluşan solunumu güçleşmektedir.Son aylarda yanlış kullanımdan dolayıda kulak,burun,boğaz  polikliniklerimiz de bu tarz şikayetler giderek artıyor, dedi.

Cerrahi Tedavi ile Yaşam Kalitesi İyileştirilebilir


Burun tıkanıklığının yapısal, alerji ya da enfeksiyona bağlı sebepleri olabileceğini belirten Prof. Dr. Miman, “Irksal olarak düşük burun ucuna sahibiz. Eğer maske kullanımı bu kadar yaygınlaşmasaydı, hastaların çoğu burun tıkanıklığına bağlı sorunlarının farkına varmayacaklardı. 

Cerrahi tedavi ile burun tıkanıklığı sorunlarını gidererek hastaların yaşam kalitesini iyileştiriyoruz.” dedi.

Bu Haber İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Uzmanlar Açıkladı… Maske, Burnumuzun… için yorumda bulun

    Uzmanlar Açıkladı… Maske, Burnumuzun… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uzmanlar Açıkladı… Maske, Burnumuzun… için ilk yorumu yapabilirsin.