Uyarılar Peş Peşe Geliyor, Sakın Oraya Gitmeyin!

'Henüz erken' tartışmalarına rağmen normalleşme süreciyle birlikte 11 Mayıs'ta kapılarını yeniden açan AVM'lerde çalışan işçilerde, koronavirüs vakalarının görülmeye başlandığı iddia edildi.

AVM’lerdeki asıl etkinin ise 15 Haziran’dan sonra ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Normalleşme sürecinin başlamasıyla 11 Mayıs’ta yeniden açılan alışveriş merkezlerinde (AVM) çalışan işçilerde koronavirüs (Kovid-19) vakaları görülmeye başlandı.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, “Bazı kentlerdeki AVM’lerden vaka haberleri geliyor. Ancak asıl etkinin 15 Haziran’dan sonra çıkmasını bekliyoruz” dedi.

‘Maskeleri Çıkararak Mağazaları Geziyorlar’

AVM’lerdeki önlemlerin sadece kapı girişinde ateş ölçmekten ibaret olduğunu dile getiren Özdemiroğlu, şöyle devam etti:

“Müşteriler içeri girdikten sonra onları denetleyen yok. AVM’lere girdikten sonra bir kısmı maskelerini çıkararak mağazaları gezmeye başlıyor. Mağaza personeli uyarıyor ancak bu durumda da sözlü tartışmalar yaşanabiliyor. Çalışanlar denenen ürünleri kabinlerde dezenfekte etmek zorunda kalıyor. Kabin görevlisi çalışanlara yönelik bir önlem alınmıyor. Salgına açık halde çalışıyorlar. Mağaza içerisine giren müşteri sayısını ölçen bir sistem yok. Müşteriler özellikle kasa önlerinde fiziki mesafeye özen göstermiyor. Çalışanlar kendilerini güvende hissetmiyor.”

‘Asıl Etki 15 Haziran’dan Sonra Ortaya Çıkacak’

Özdemiroğlu, mağazaların daha geç açılması nedeniyle AVM’lerdeki asıl etkinin 15 Haziran’dan sonra ortaya çıkacağını tahmin ettiklerini belirterek “Ancak AVM’lerden vaka haberleri gelmeye başladı. Mersin’deki bir AVM’de, Kayseri ve Konya’daki bazı mağazalarda vaka görüldü. Hatta Kayseri ve Konya’daki bazı mağazalar karantinaya alınmış. İstanbul’daki bir AVM’de 2 işçide vaka pozitif” dedi.

Tübitak’ta Vaka Çıktı

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Haydar Özdemiroğlu, TÜBİTAK’ta da vaka çıktığına dikkat çekti. Bir katta vaka çıkınca katta çalışan 48 kişinin evlerine gönderildiklerini belirten Özdemiroğlu, şöyle devam etti:

“Vaka kesinleşmiş insanları evlerine gönderiyorlar. Bu da yanlış. Eğer vaka varsa evlere de bulaştıracaktır. Ortak alanları 500 kişi kullanmış. Yemeği 500 kişi aynı yerde yiyor. TÜBİTAK gibi bir yerde böyle bir tedbirsizlik olur mu? Eğer TÜBİTAK böyle ise diğer yerler kim bilir nasıldır?”

Kaynak:karar

Bu Haber İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Uyarılar Peş Peşe Geliyor, Sakın Oraya Gitmeyin! için yorumda bulun

    Uyarılar Peş Peşe Geliyor, Sakın Oraya Gitmeyin! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uyarılar Peş Peşe Geliyor, Sakın Oraya Gitmeyin! için ilk yorumu yapabilirsin.