Mersin’de İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı Oluşturuldu

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz aylarda Mersin’de kaçak kesim yapılarak tahrip edilen ormanlık alana çeşitli türde 10 binin üzerinde ağaç dikimi yapıldığını ve bu alanın “İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı” olarak tescil edildiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, 22.12.2019 tarihinde Mersin’in eski Mezitli Mahallesi mevkiindeki 74 dekar ormanlık alanda işgal ve rant amaçlı usulsüz ağaç kesimi yapan şüpheliler hakkında suç zaptı tanzim edildiğini ve konunun yargıya intikal ettirildiğini belirtti.

Mahkemenin, usulsüz kesim yapan şahıs ve yakınlarının da aralarında bulunduğu kişiler hakkında müsadere kararları aldığını ifade eden Pakdemirli, bu kararların orman alanlarının işgalinin önlenmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Çeşitli Türlerde 10 Binin Üzerinde Ağaç Dikildi

Tahrip edilen alanın yeniden ağaçlandırılmasıyla ilgili Orman Genel Müdürlüğünün çalışmayaptığını anlatan Pakdemirli, şöyle konuştu:“Ağaç kesimi yapılarak tahrip edilen 74 dekar alanla birlikte bu alanın bitişiğindeki (eskiMezitli mevkiindeki) önceki yıllarda işgal edilen alanların da infazı yapılarak toplamda 146dekar alanın makineli arazi hazırlığı, tel ihatası yapılarak koruma altına alınarak mart ayıitibari ile fıstıkçamı, kızılçam, mavi servi, kara servi, akasya, dişbudak, akçaağaç, defne, söğüt,okaliptüs, harnup ve ahlat türlerinden oluşan toplam 10.1 adet fidan dikimigerçekleştirildi.

Tahrip edilen söz konusu alanları tekrar ormana kazandırdık ve şehitlerimizi yâd etmekamacıyla buranın ismini ‘İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı’ olarak tescil ettirdik”

Koruma Faaliyetleri Sıkılaştırıldı

Bakan Pakdemirli, yasadışı ağaç kesiminin önüne geçmek için Orman Teşkilatı olarak korumafaaliyetlerini sıkılaştırdıklarını ve toplumun tüm kesimlerinin de desteğiyle rant amaçlı hiçbireyleme izin vermeyeceklerini belirtti. Pakdemirli, geleceğin garantisi olan ormanların sürekliliğinin sağlanması amacıyla hassasiyet gösteren kamu yöneticilerine, sivil toplum örgütlerine ve vatandaşlara da teşekkür etti.

Bu Haber İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mersin’de İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı Oluşturuldu için yorumda bulun

    Mersin’de İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı Oluşturuldu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mersin’de İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı Oluşturuldu için ilk yorumu yapabilirsin.