Korana Virüsünden Korunmanın Yolları

Günümüzde tüm dünyaya alarm veren ve ülkeleri harekete geçiren Korana Virüs herkes tarafından merak edilmeye başlandı.

Son gelen haberlere göre ülkemizin sınır komşularından olan İran ve Yunanistan’da da görülmesi Türkiye’yi daha büyük önlemler almaya sevk etti. Enfeksiyon hastalıkları ile Mikrobiyoloji uzmanları ise; Korana Virüsünden korunmanın yolları konusunda halkımızı uyarıyor. Uzmanlardan derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaştık…

Korana Virüsünden Korunmanın Yolları Nelerdir?

  • Öncelikle uzmanlar temizliğe çok fazla özen göstermemiz gerektiğini söylüyorlar. Bu yüzden el temizliği en hassas olunan nokta şeklinde tabir ediliyor. El temizliğinize dikkat ederek; günde mutlaka 5-6 sefer bol su ve sabunla ellerin yıkanması gerektiğinin altını çiziyorlar. Ellerimizle her yere değdiğimizden dolayı mikroplar en çabuk bu bölgeden yayılmaya başlanıyor.
  • Ellerimizi temiz tutmamız da yeterli gelmiyor. Uzmanlar ellerimizle dokunduğumuz kapı kolu, ışık düğmeleri gibi yerlerin de temizliğini sağlamamız gerektiğini ve dezenfekte etmemiz gerektiği konusunda uyarılarını sıralamaya devam ediyorlar.
  • Ellerinizi yıkamak için bir yer bulamamanız durumunda temiz olmadığını düşündüğünüz ellerinizle ağız, burun bölgelerinize dokunmamaya özen göstermelisiniz.
  • Dezenfekte yapmanın dışında uzmanlar suya da çok önem veriyorlar. Her 30 dakikada bir yarım bardak bile olsa su içilmesi gerektiğinin, Korana Virüsünü önleme yolu olarak bu yöntemin de yararlı olduğunun altını çiziyorlar. Su içerek ağız ve genizde oluşan mikroplar mideye itilip oradan da atılıyor. Bu yüzden su içmeyi de ihmal etmeyin.

Bu Haber İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Korana Virüsünden Korunmanın Yolları için yorumda bulun

    Korana Virüsünden Korunmanın Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Korana Virüsünden Korunmanın Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.