Covid-19 İçin Yeni Antikor Testi Geliştirildi

Covid-19 için yeni antikor testi vakalar da Covid-19 belirtilerin başlamasından 19 gün sonra, yüzde 99'un üzerinden doğru sonuçlar vermeye başladı.

Abbott, Coronavirus Covid-19) bireylerin vakaya varuz kalınıp kalınmadığını gösteren antikorun IgG antikorunun tespitinde kullanılan laboratuvar tabanlı seroloji kan testi için AB’nin In Vitro Tıbbi Tanı (IVD) Cihazları Yönetmeliği (98/79/EC) kapsamında Avrupa Standartlarına Uygunluk (CE) belgesi aldığını açıkladı.

Antikor testi, bir kişinin daha önce enfekte olup olmadığını anlamak için kullanılan en önemli basamaklardan biri. Covid-19’un vücutta ne kadar süre kaldığı ve virüse karşı bağışıklık kazanılıp kazanılmadığı konularında bilgi veren antikor testi, coronavirusün durumunun daha iyi anlaşılmasına neden oldu. Yapılan testlerden alınan bilgiler ile tedavinin ve aşı geliştirme çalışmalarına bir ivme kazandırabileceği ve daha iyi sonuçlar alabileceğinin bilgisi paylaşıldı.

Abbott’un covid-19 için yaptığı yeni antikor testi 15 Mayıs 2020’de T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından onaylandı. 

Milyonlarca İnsanlara Aynı Anda Test Yapılabilecek

Teknik olarak, moleküler tanı testleri mevcut enfeksiyonu tespit etmekte kullanılırken, antikor testleri kişinin daha önce virüse yakalanıp yakalanmadığını gösteriyor. Abbott’un SARS-CoV-2 IgG testi, vakanın 14 gün ve sonrasında, yüzde 99’un üzerinde bir özgüllük ve hassasiyetle doğru sonuç veriyor ortaya çıkıyor.

Bu Haber İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Covid-19 İçin Yeni Antikor Testi Geliştirildi için yorumda bulun

    Covid-19 İçin Yeni Antikor Testi Geliştirildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Covid-19 İçin Yeni Antikor Testi Geliştirildi için ilk yorumu yapabilirsin.